Česká organizace scénografů, divadelních architektů a techniků

Výstava VZTAHY FUNDUS UTOPIE

Výstava VZTAHY FUNDUS UTOPIE se vrací k tradici scénografických přehlídek. Představí sedm současných autorek a autorů a připomene tvorbu Petra Matáska.

Praha, 20. května 2021 – Kdo je nejlepší scénografický parťák? Je scénografie záležitostí prostorovou, nebo časovou? A jde vůbec scénografii vyjmout z divadelního prostředí a umístit do galerie? Tyto otázky si klade výstava VZTAHY FUNDUS UTOPIE, která od 10. do 25. června v brněnském OC Dornych ukáže současnou českou scénografickou tvorbu. Svou práci představí sedm různorodých divadelních osobností a kolektivů — Pavla Beranová, Michal Cáb, Handa Gote, Matěj Sýkora, Zuzana Sceranková, Martina Zwyrtek a Spolek sedlčanských ochotníků.

Výstava VZTAHY FUNDUS UTOPIE navazuje na tradici národních přehlídek Salon české scénografie, které byly pořádány již od roku 1977. Formát, v němž v předchozích ročnících prezentovali vystavující svá díla individuálně, se letos promění v tematicky a kurátorsky zaštítěnou výstavu. Ta představí nejen scénografické osobnosti, ale především scénografii coby multimediální disciplínu, zahrnující kromě statických objektů například i světelný a zvukový design.

Na jednom místě se tak potkává sedm osobností — výtvarní umělci, scénografové a scénografky, kteří pracují jak v oblasti profesionálního institucionálního divadla, tak nezávislé autorské scény. „Chtěli jsme aby byl výběr rozmanitý a autoři mohli diskutovat o postupech ve své tvorbě, svých vizích a přáních. Společně pak zjišťují, jestli je možné najít ideální systém pro scénografickou práci nebo je to jen utopická představa,” říká kurátorka Anna Chrtková.

Výstava v nejvyšším patře brněnského obchodního centra Dornych bude otevřená dva týdny. „Celý prostor jsme pojali jako cestu přes tři hlavní části divadla — návštěvníci tak projdou ,zákulisím, jevištěm a hledištěm. Právě zákulisí je spojeno s divadelním fundusem. Ten archivuje všechny předměty a kostýmy z představení, které jsou ale kdykoliv připravené k novému použití. A stejně vnímáme i scénografii — ta totiž často pracuje s už použitými materiály a dává tak objektům další významy a účely,” doplňuje kurátor Jan Matýsek.

Vzpomínka na Petra Matáska

Speciální místo je vyhrazeno zásadní postavě české scénografie Petru Matáskovi (1944-2017), jehož tvorba je spojena především (ale nejen) s královéhradeckým divadlem DRAK. Coby vyhledávaný výtvarník spolupracoval Petr Matásek s desítkami režisérů a vytvořil více než 160 výprav k loutkovým, činoherním i operním inscenacím. Jeho práci připomenou modely, fotografie a rozhovory s bývalými spolupracovníky a přáteli. Na instalaci spolupracuje Institut umění – Divadelní ústav a Národní divadlo.

Jak komunikovat scénografii?

Součástí výstavy je odborné sympozium Poločas rozpadu 5.1, které se koná ve čtvrtek 24. června v OC Dornych. Moderované diskusní setkání se letos zaměří na téma Komunikace Scénografie. Své příspěvky přednesou Apolena Vanišová, Viktor Takáč, Barbora Příhodová, Lukáš Brychta nebo Kateřina Svatoňová.

Přehlídka české scénografie s 40letou tradicí

Salon české scénografie je unikátní přehlídkou oboru, který má co říci k současnému dění a v Česku se pod různými názvy koná od roku 1977. Vedle mezinárodního festivalu Pražské Quadriennale je Salon jedinou událostí, která reflektuje současnou scénografii jako obor. Snaží se přitom prozkoumat, co vše scénografie zahrnuje – jak vzniká, jaké jsou její současné podoby a jak lze scénografii nahlížet coby aktivního spolučinitele jakéhokoliv performativního umění.

Další informace najdete na Facebooku nebo Instagramu.
Kontakt pro média: Gabriela Gálová, salonscenografie@gmail.com, +420 605 919 769

Výstavu realizuje: Česká organizace scénografů, divadelních architektů a techniků
Partner výstavy: Terén, Centrum experimentálního divadla Brno

Realizaci výstavy podpořili:
Ministerstvo kultury České republiky
Státní fond kultury
Institut umění – Divadelní ústav

Zvláštní poděkování:
Národní divadlo
Národní divadlo Brno
Dílny divadla DISK
AAA Color, s.r.o.
OC Dornych