Česká organizace scénografů, divadelních architektů a techniků

Salon 2024

Salon jako platforma pro přemýšlení o scénografii.

Salon jako zdroj myšlenek.

Salon jako oborový luxus.

Salon jako zpráva ze světa scénografie, vně i dovnitř oboru.

Salon jako společný prožitek a dialog s publikem.

Salon jako performativní a multioborová událost.

Oborové setkání k Salonu české scénografie

TERMÍN: 10.1. 2024

MÍSTO: PRAHA

GARANT: výbor ČOSDAT

POŘADATEL: ČOSDAT a  PerformCzech / Institut umění – Divadelní ústav

ANOTACE: Cílem akce je neformálně prodiskutovat možné pohledy na scénografii; prozkoumat, jakými způsoby lze o scénografii přemýšlet a jak ji reflektovat. Diskuse by měla být podkladem pro připravovaný Salón české scénografie, který by se měl uskutečnit v roce 2024 ve spolupráci s partnery ze středoevropských regionů. 

Čas na stíny

TERMÍN: 26. 8. – 6. 9. 9. 2024

MÍSTO: OLOMOUC

NÁZEV: Salon české scénografie: Čas na stíny

GARANT: Martin Bernátek, Amálie Bulandrová

POŘADATEL: Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP (TBC), Centrum pro výzkum performativity Katedry divadelních a filmových studií Filozofické fakulty UP, Galerie Praktik

FORMÁT: Menší výstava a sled setkání, zaměřené svým obsahem i způsobem prezentace na konkrétní region, a zároveň vytvářející příležitost pro trvalejší reflexi podob a tendencí scénografie v současném světě.

ANOTACE: Tematizovat scénografii coby procesuální tvorbu a spíše než na to, co samotná scénografie je a jak v tuzemsku vypadá, přesunout zájem na to, „co“ scénografie dělá.

Dialog mezi tvůrkyněmi a tvůrci a těmi, kteří se scénografií a současným umění zabývají spíše publicisticky a badatelsky.

AKTIVITY:

  • Workshop / soustředění
  • Výstava: menší výstavní prezentace ve vitrínové galerii Praktik v Olomouci. Jako alternativní výstavní prostory lze využít Sbírkové skleníky Výstaviště Flora Olomouc.
  • ZIN/ publikace: publikace naváže na diskusní série „Poločas rozpadu“, doprovázející každý Salon – pracovní název: Poločas rozpadu Času na stíny v Olomouci. ZIN je možné také chápat jako dokument i dalších pokračováních Salonu na podzim a jeho případné “vystavení” či křest chápat jako završení celého série událostí na konci roku 2024.

Více informací zde

TERMÍN: říjen 2024 (2 dny tbc)

MÍSTO: OSTRAVA

NÁZEV: Salon české scénografie 2024 – Ostrava: Bezmezná těla / rozpínaní těla v prostoru (pracovní název)

GARANT: Pavlína Fichta Čierna

POŘADATEL: Fakulta umění Ostravské univerzity

FORMÁT: Dvoudenní aktivita s programem, který bude zahrnovat seminář, diskusi a workshop s výsledným představením.

ANOTACE: První ostravské setkání má ambici kumulovat osobnosti, které se svojí profesní působností dotýkají různých segmentů a periferních bodů scénografických souvislostí a modelovat tak nové přístupy chápaní scénografie a interdisciplinární spolupráce. První ostravské setkání má ambici kumulovat osobnosti, které se svojí profesní působností dotýkají různých segmentů a periferních bodů scénografických souvislostí a modelovat tak nové přístupy chápaní scénografie a interdisciplinární spolupráce.

AKTIVITY:

  • Seminář
  • Diskuse
  • Workshop s výsledným představením

TERMÍN: 16.-27.10.2024 

Návaznost na Sympozium PQ: Technologies in theatre, performance, and exhibition design (16.-17.10. 2024) a Sympozium HELLERAU: HYBRID Biennale 2024 (25.-26.10. 2024)

MÍSTO: PRAHA, CHEMNITZ, DRÁŽĎANY

NÁZEV: tbc

GARANT: Jan Štěpánek

POŘADATEL: DAMU, Chemnitz – European Capital of Culture 2025, Dresden – Festspielhaus Hellerau + Hochschule für Bildende Künste Dresden

ANOTACE/FORMÁT:

  • spolupráce vysokých uměleckých škol
  • návštěva dvou sympozií
  • řešení společného kreativního úkolu

AKTIVITY:

  • 16.-18.10.: návštěva partnerů z Německa v Praze
  • 22.-26.10. návštěva partnerů z ČR v Německu

TERMÍN: 3.12. 2024 – 20.1.2025 (výstava) / 3.12.2024 (doprovodné akce a vernisáž)

MÍSTO: BRNO (REDUTA)

NÁZEV: SHARE/ Možnosti dialogu

GARANT: Marie Jirásková

POŘADATEL: Janáčkova akademie múzických umění, VŠUP (Bratislava), NDB – Reduta

FORMÁT: Výstavní projekt reflektující možnosti dialogu mezi pedagogem umělcem a studentem. Pro sdílení tohoto procesu formou výstavního projektu iniciujeme spolupráci s NDB (v prostoru divadla Reduta) a VŠUP v Bratislavě. Koncepce nabídne otevřený prostor i pro další spřízněné školy, které na Salonu / jeho alternativě v jiných lokalitách/ participují.

ANOTACE: Potřeba proměny Salonu scénografie přinesla výzvy nejen pro teoretiky, ale i umělce a pedagogy. Východiskem by se mohly stát úvahy nastíněné

Olomouckou částí Salonu scénografie: Čas na stíny.

AKTIVITY:

  • Výstava
  • Doprovodný program