Česká organizace scénografů, divadelních architektů a techniků

VZTAHY FUNDUS UTOPIE: Setkání s PQ 2023

Srdečně zveme na doprovodný program výstavy VZTAHY FUNDUS UTOPIE Salon české scénografie ve Studiu Alta – neformální diskusní setkání na téma Pražského Quadriennale 2023 – které navazuje na tradiční “salonní symposia” Poločas rozpadu.𝐽𝑎𝑘 𝑏𝑢𝑑𝑒 𝑣𝑦𝑝𝑎𝑑𝑎𝑡 𝑃𝑄 2023?


𝐷𝑜 𝑗𝑎𝑘𝑦́𝑐ℎ 𝑢𝑚𝑒̌𝑙𝑒𝑐𝑘𝑦́𝑐ℎ 𝑘𝑎𝑡𝑒𝑔𝑜𝑟𝑖𝑖́ 𝑎 𝑗𝑎𝑘 𝑠𝑒 𝑙𝑧𝑒 𝑝𝑟̌𝑖ℎ𝑙𝑎́𝑠𝑖𝑡?


𝐽𝑎𝑘 𝑠𝑒 𝑝𝑟𝑜𝑚𝑒̌𝑛𝑖𝑙 𝑓𝑜𝑟𝑚𝑎́𝑡, 𝑣 𝑛𝑒̌𝑚𝑧̌ 𝑠𝑒 𝑣𝑦𝑠𝑡𝑎𝑣𝑢𝑗𝑒 𝑠𝑐𝑒́𝑛𝑜𝑔𝑟𝑎𝑓𝑖𝑒?


𝐽𝑎𝑘 𝑛𝑒𝑝𝑟̌𝑒𝑑𝑠𝑡𝑎𝑣𝑜𝑣𝑎𝑡 𝑝𝑜𝑢𝑧𝑒 𝑠𝑐𝑒́𝑛𝑜𝑔𝑟𝑎𝑓𝑖𝑐𝑘𝑒́ 𝑜𝑠𝑜𝑏𝑛𝑜𝑠𝑡𝑖, 𝑎𝑙𝑒 𝑖 𝑠𝑎𝑚𝑜𝑡𝑛𝑜𝑢 𝑠𝑐𝑒́𝑛𝑜𝑔𝑟𝑎𝑓𝑖𝑖 𝑐𝑜𝑏𝑦 𝑚𝑢𝑙𝑡𝑖𝑚𝑒𝑑𝑖𝑎́𝑙𝑛𝑖́ 𝑑𝑖𝑠𝑐𝑖𝑝𝑙𝑖́𝑛𝑢?

O naznačených tématech budeme diskutovat s Markétou Fantovou, absolventkou oboru scénografie na pražské DAMU a oboru divadelního designu na Wayne State University v Detroitu, uměleckou ředitelkou Pražského Quadriennale.


Výstava VZTAHY FUNDUS UTOPIE se po své brněnské části pořádané ve spolupráci s Terénem realizuje také v Praze, v obou případech jako součást tzv. národních přehlídek Salon české scénografie, pořádaných již od roku 1977.K organizaci jednotlivých salonů dochází zpravidla jednou za čtyři roky, přičemž mohou být vnímány jako jistý “poločas” mezi jednotlivými ročníky PQ – celosvětové výstavy Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru – a tedy jako reflexe a jistá revize tuzemské scénografické scény.Nepřímo tak výstava dává nahlédnout mezi potenciální národní reprezentanty a reprezentantky České republiky v hlavní i studentské soutěžní sekci PQ.

Právě PQ je proto také hlavním tématem doprovodné akce pražské výstavy VZTAHY FUNDUS UTOPIE, jejíž kurátoři Anna Chrtková a Jan Matýsek jsou mj. laureáty 𝗖𝗲𝗻𝘆 𝘇𝗮 𝗶𝗺𝗮𝗴𝗶𝗻𝗮𝗰𝗶 𝗱𝗼𝗽𝗼𝘀𝘂𝗱 𝗽𝗼𝘀𝗹𝗲𝗱𝗻𝗶́𝗵𝗼 𝗿𝗼𝗰̌𝗻𝗶́𝗸𝘂 𝗣𝗤 𝟮𝟬𝟭𝟵.
Setkání se uskuteční přímo ve výstavě v poslední den jejího konání.