Česká organizace scénografů, divadelních architektů a techniků

Podepište petici #save stage lighting now

Podepište petici #save stage lighting now

Institut uměni – Divadelní ústav (IDU) a Pražské Quadriennale (PQ) se připojují k organizacím v Evropě a vyjadřují znepokojení nad plánovanou směrnicí EU, jež by uvedla všechna evropská divadla do doby temna!

Nová chystaná směrnice EU si dává za cíl snížit spotřebu elektrické energie v domácnostech, kancelářích a v průmyslu obecně. Oproti předchozím zahrnuje nová směrnice i divadelní, televizní, koncertní, architektonické a eventové osvětlení, která již nepodléhají výjimce. Znamená to, že nejen staré divadelní osvětlení a tungstonové lampy, ale i nejnovější profesionální LED osvětlení nově navrhovaným regulacím nevyhovují. Pokud nová směrnice v roce 2020 nabude platnosti, potom pro divadlo a kulturu vůbec nastane opravdová doba temna. Divadla, TV studia nebo eventové produkce nebudou schopné nakoupit nové světelné zdroje do starších typů osvětlení a ani novou osvětlovací techniku.

IDU a Pražské Quadriennale proto žádají, aby EU opět zavedla výjimku a vyňala divadelní a performativní osvětlení z plánované regulace.

Pomozte nám situaci zachránit a podepište petici zde: http://bit.ly/savestagelighting.

Více informací ohledně navrhovaných změn a jejich dopadů se můžete dozvědět na webové stránce ADL (Britská asociace světelných designérů), která na problém s novou plánovanou EU směrnicí upozornila: https://www.ald.org.uk/resources/savestagelighting.