Česká organizace scénografů, divadelních architektů a techniků

Tato adresa se zde bohužel nenachází

ČOSDAT DISKUSE, 10. 1. 2024, Kavárna Husovka, Praha

Dne 10. ledna 2024 se v Kavárně Husovka konala diskuse českých scénografů a expertů z oboru scénického umění, jejíž cílem bylo prodiskutovat možné pohledy na scénografii; prozkoumat, jakými způsoby lze o scénografii přemýšlet a jak ji reflektovat.

Diskuse bude podkladem pro připravovaný Salón české scénografie, který se uskuteční v roce 2024 ve spolupráci s partnery ze středoevropských regionů.

Účastníci diskutovali nad níže uvedenými tematickými okruhy:

1.      Salon české scénografie – jak vystavovat scénografii a redefinovat název akce?

2.      Teorie, praxe a vztah scénografie a výtvarného umění.

3.      Obsahy a formy participace, mezioborovost – scénografie, architektura, výtvarné umění, politika.

ČOSDAT DISKUSE, 10. 1. 2024, Kavárna Husovka, Praha

Od 10. do 15. června 2023 se v pražské Vila Štvanice konalo setkání scénografů, designérů, divadelních architektů a techniků z celého světa zvané OISTAT HUB. Jeho hlavním cílem je propojování mezinárodní komunity, která nabízí unikátní možnost obohacení o jiné přístupy v této profesi na základě odlišných kulturních kořenů a praxe. Program zahrnoval jak přednášky, tak i setkání odborných pracovních komisí zahrnující jejich volby.

OISTAT HUB 10-15.6. 2023 Vila Štvanice, Praha

Kostýmní výtvarnice Simona Rybáková měla velký úspěch na výstavě World Stage Design 2022 v Calgary (6-16. srpen 2022). Vyhrála první cenu za kostýmy k tanečnímu představení Laterny Magiky a Baletu Národního divadla Bon Apetit!

Prvenství v této kategorii získala také její kolegyně z Maďarska Fruzsina Nagy. Ocenění získaly také studentky architektury z VUT Brno Karolína Gavroňová a Nina Olekšánková ze Slovenska. V kategorii Divadelní architektury se umístily na třetím místě se svým projektem Parasite Theatre.

Úspěch kostýmní výtvarnice Simony Rybákové na výstavě World Stage Design 2022 v Calgary, Kanada

World Stage Design 2022 (WSD) je výstava otevřená všem odborníkům v oblasti scénografie. Toto profesní setkání se koná každé 4 roky. Pátý ročník spolupořádá Univerzita v Calgary společně s Mezinárodní organizací scénografů, divadelních architektů a techniků (OISTAT). Výstava přivítá stovky profesionálů i studentů, kteří mohou během 11 dnů navštívit řadu výstav, představení a odborných diskuzí. Na rozdíl od Pražského Quadriennale se na World Stage Design neprezentují národní expozice, ale individuální designeři.

Termín a místo: 6. 8. – 16. 8. 2022 / Calgary (Kanada)
Minimální doba pobytu: 5 dnů
Forma podpory (uznatelné náklady): příspěvek na mezinárodní dopravu, ubytování, akreditace
Výše podpory: 28.000,- Kč

Kdo se může hlásit:

Limit: až 2 podpoření profesionálové
Uzávěrka: 20. května 2022
Program akce: World Stage Design 2022 (wsd2021.ca)

Kritéria hodnocení a výběru:

Povinné přílohy:

Přijetí žádosti: Písemné žádosti včetně příloh jsou přijímány na online formuláři ZDE

Žádosti posuzuje Dramaturgická rada PeformCzech, jako poradní orgán IDU.

Kontaktní osoba: Veronika Nádeníčková, email: veronika.nadenickova@idu.cz

https://www.performczech.cz/cs/vyzvy/5561-performczech-links-out-podpori-ucast-divadelnich-profesionalu-a-studentu-umeleckych-oboru-z-cr-na-mezinarodni-vystave-world-stage-design-2022-v-calgary-kanada

PerformCzech/Links OUT podpoří účast divadelních profesionálů a studentů uměleckých oborů z ČR na mezinárodní výstavě World Stage Design 2022 v Calgary (Kanada)

Soutěžní workshop: Interaktivní expozice České Švýcarsko

Podmínky registrace na World Stage Design 2022/Calgary 2022 

https://web-eur.cvent.com/event/a9dcf38e-687d-4ef1-8106-29f6223c3fd4/summary

World Stage Design 2022/Calgary 2022

Uzávěrka 30. 4. 2022 

World Stage Design 2022

https://wsd2021.ca/tac/

Architektonická soutěž na World Stage Design 2022

Salón české scénografie / VZTAHY FUNDUS UTOPIE ve Studiu ALTA jen do 26.10. 2021

Více zde

výstava ve Studiu ALTA

Srdečně zveme na doprovodný program výstavy VZTAHY FUNDUS UTOPIE Salon české scénografie ve Studiu Alta – neformální diskusní setkání na téma Pražského Quadriennale 2023 – které navazuje na tradiční “salonní symposia” Poločas rozpadu.𝐽𝑎𝑘 𝑏𝑢𝑑𝑒 𝑣𝑦𝑝𝑎𝑑𝑎𝑡 𝑃𝑄 2023?


𝐷𝑜 𝑗𝑎𝑘𝑦́𝑐ℎ 𝑢𝑚𝑒̌𝑙𝑒𝑐𝑘𝑦́𝑐ℎ 𝑘𝑎𝑡𝑒𝑔𝑜𝑟𝑖𝑖́ 𝑎 𝑗𝑎𝑘 𝑠𝑒 𝑙𝑧𝑒 𝑝𝑟̌𝑖ℎ𝑙𝑎́𝑠𝑖𝑡?


𝐽𝑎𝑘 𝑠𝑒 𝑝𝑟𝑜𝑚𝑒̌𝑛𝑖𝑙 𝑓𝑜𝑟𝑚𝑎́𝑡, 𝑣 𝑛𝑒̌𝑚𝑧̌ 𝑠𝑒 𝑣𝑦𝑠𝑡𝑎𝑣𝑢𝑗𝑒 𝑠𝑐𝑒́𝑛𝑜𝑔𝑟𝑎𝑓𝑖𝑒?


𝐽𝑎𝑘 𝑛𝑒𝑝𝑟̌𝑒𝑑𝑠𝑡𝑎𝑣𝑜𝑣𝑎𝑡 𝑝𝑜𝑢𝑧𝑒 𝑠𝑐𝑒́𝑛𝑜𝑔𝑟𝑎𝑓𝑖𝑐𝑘𝑒́ 𝑜𝑠𝑜𝑏𝑛𝑜𝑠𝑡𝑖, 𝑎𝑙𝑒 𝑖 𝑠𝑎𝑚𝑜𝑡𝑛𝑜𝑢 𝑠𝑐𝑒́𝑛𝑜𝑔𝑟𝑎𝑓𝑖𝑖 𝑐𝑜𝑏𝑦 𝑚𝑢𝑙𝑡𝑖𝑚𝑒𝑑𝑖𝑎́𝑙𝑛𝑖́ 𝑑𝑖𝑠𝑐𝑖𝑝𝑙𝑖́𝑛𝑢?

O naznačených tématech budeme diskutovat s Markétou Fantovou, absolventkou oboru scénografie na pražské DAMU a oboru divadelního designu na Wayne State University v Detroitu, uměleckou ředitelkou Pražského Quadriennale.


Výstava VZTAHY FUNDUS UTOPIE se po své brněnské části pořádané ve spolupráci s Terénem realizuje také v Praze, v obou případech jako součást tzv. národních přehlídek Salon české scénografie, pořádaných již od roku 1977.K organizaci jednotlivých salonů dochází zpravidla jednou za čtyři roky, přičemž mohou být vnímány jako jistý “poločas” mezi jednotlivými ročníky PQ – celosvětové výstavy Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru – a tedy jako reflexe a jistá revize tuzemské scénografické scény.Nepřímo tak výstava dává nahlédnout mezi potenciální národní reprezentanty a reprezentantky České republiky v hlavní i studentské soutěžní sekci PQ.

Právě PQ je proto také hlavním tématem doprovodné akce pražské výstavy VZTAHY FUNDUS UTOPIE, jejíž kurátoři Anna Chrtková a Jan Matýsek jsou mj. laureáty 𝗖𝗲𝗻𝘆 𝘇𝗮 𝗶𝗺𝗮𝗴𝗶𝗻𝗮𝗰𝗶 𝗱𝗼𝗽𝗼𝘀𝘂𝗱 𝗽𝗼𝘀𝗹𝗲𝗱𝗻𝗶́𝗵𝗼 𝗿𝗼𝗰̌𝗻𝗶́𝗸𝘂 𝗣𝗤 𝟮𝟬𝟭𝟵.
Setkání se uskuteční přímo ve výstavě v poslední den jejího konání.

VZTAHY FUNDUS UTOPIE: Setkání s PQ 2023

Online světový kongres OISTAT: RE: CONNECTION – 2021 proběhne ve dnech 8. – 13. 10 2021.

Více informací zde: https://www.oistat.org/events_detail.php?id=1006